Süleyman Demirel kimdir ile ilgili yararlı bilgiler


Süleyman Demirel kimdir ile ilgili yararlı bilgiler

Sami Süleyman Gündoğdu Demirel 1 Kasım 1924’te Isparta Atabey’e ilişkili İslamköy’de doğdu.
1965-1993 seneleri aralarında da 7 çeşitli hükümette tahmini 12 senelik bir müddetle başbakanlık inşa etti. İsmet İnönü’den ardından en uzunca başbakanlık yapmış ad meydana gelen Süleyman Demirel, 31 yaşında evrensel müdür, 40 yaşında parti evrensel başkanı, 41 yaşında başbakan oluyor. Hacı Yahya Demirel’in (1893-1972) erkek çocuğu olarak doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyonkarahisar’da son verdi. 1949’da İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oluyor. Üniversite senelerinde politikada pekçok kez karşın karşıya geleceği Necmettin Erbakan’la okul dostluğu inşa etti. 1953’te Seyhan Barajı inşaatı başladığında proje mühendisi iken, çağın Başvekili Adnan Menderes’in ilgisini çekmeyi başarmıştı, 1954 senesinde Devlet Su İşleri Evrensel Müdürlüğü’nde Barajlar Dairesi Başkanlığı’na atandı. 1955 senesinde da DSİ Evrensel Müdürlüğü’ne atama edildi. bu sırada Eisenhower Vakfı’nın onu bursiyer olarak seçmesiyle AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye gitti. 1962-1964 seneleri aralarında özgür müşavir-mühendis olarak çalıştı. Benzer senelerde ODTÜ’de İnşaat Mühendisliği dalında dersler verdi. Demirel, 27 Mayıs 1960’daki askeri darbenin sonrasında kurulan Adalet Partisi’ne girdi, evrensel başkan yardımcılığına civarı yükseldi. O dönemden bu yana Demirel’in “Mason” olduğuna konusunda söylemler gündeme getirildi. Ragıp Gümüşpala’nın vefatıyla boşalan AP Evrensel Başkanlık yarışında benzer söylemler yine gündeme geldi. Demirel’in mason olduğuna ilişkili olarak bir kitap elden ele dolaştı. Bir Takım etraflarda AP Evrensel Başkanlığı’na Bilgiç’in getirilmesi halinde, silahlı kuvvetlerin seçimleri kazansa dahi iktidarı AP’ye vermeyecekleri konuşulmaya başlandı.
Bilinen yaşamının yanında meçhul istikametleriyle, bilhassa mason oluşuyla daima gündemde olan Demirel bu olayların sonrasında 28 Kasım 1964 tarihinde Adalet Partisi evrensel kurultayında Sadettin Bilgiç, Tekin Arıburun, ve Ali Fuat Başgil’in de yarıştığı seçimde 1679 oydan 1072’sini alarak evrensel başkan seçildi.
Dört partinin katılımıyla kurulmasını sağladığı 29. Devlet’te parlamento dışından başbakan yardımcısı olarak vazife aldı. Benzer yıl babası Yahya Demirel memleketi Isparta’nın İslamköy beldesinde belediye başkanı seçildi.
1965’te yapılmış olan evrensel seçimlere AP Evrensel başkanı olarak girdi, partisi %52.8 oy alarak bir başına iktidar oluyor.
Bu seçimlerde Isparta milletvekili olarak TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI’ye girdi ve Ülkemiz’nin 12. başbakanı olarak 30. TC Hükümeti’ni kurdu. 4 yıl devam eden 1. Demirel Hükümeti’nde ülke 68 öğrenim gören olaylarıyla sarsıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir