Sünnet ve düğünleri,Kirvelik ile ilgili yararlı bilgiler


Sünnet ve düğünleri,Kirvelik ile ilgili yararlı bilgiler

Sünnet dini tek özelliğe sahip meydana gelmesine nazaran yöresel tek takım değişiklikler işaret etmektedir. Yaygın ortaya gelen sünnet yaşı 0-7 yıl grubudur.
Sünnet edilecek genç ya da çocukların ailesi kendisine uyumlu düşen tek süre seçtikten ardından akrabalarına, konu komşuya bilgi verir. Önceden çağırma işini bireyler gerçekleştirirken bu sabah çoğalış bu işler, matbu davetiyeler aracılığıyla yapılmaktadır. Genç, varsa kirvesi yoksa tek yakınının kucağına oturtulur. Kirve, sünnet edilecek ortaya gelen çocuğu kucağına alır, usulüne uyumlu olarak el ve ayaklarını sıkıca meblağ. Sünnet işlemi esnasında çocuğu oyalayıcı ve cesaretlendirici sözler söylenir, tekbirler getirilir. Sünnet işlemi anında hem tek saklılık sağlamak, hem tek de nazardan saklamak amaçlı genç ve kirvesinin üst kısmına peştamal örtülür.
Sünnet işlemini gerçekleştiren sünnetçi elinin hafif olmasıyla şöhret keşfetmiş olması gerekir. Nihai senelerde hekim ve uzmanların gerçekleştirdiği sünnetler gittikçe çoğalmaktadır.
Sünnetten ardından genç, önceden derlenmiş ortaya gelen yatağına götürülür. Ailesi, kirvesi ve çağrılılar aracılığıyla çocuğa çeşitli hediyeler verilir. Erkekler bölümünde mevlit okunur, yapılan yemekler yenir ve çağrılılar dağılırlar. Bayanlar bölümünde ise oyunlar oynanır, böylelikle sünnet tek nevi düğün töreni kimliği kazanmış olabilir.
Kirvelik, tek oğlunun sünnet merasiminin külfet ve giderlerini, yabancı tek aile büyüğünün üst kısmına almasıyla 2 aile grubu içinde kurulan sanal tek akrabalıktır. Bu biçimde kurulan akrabalığa kirvelik denir. Böylelikle kirve çocuğa karşın bazı sorumluluklarla yüklenmiş olabilir. Kirve ortaya gelen birey tek bizzat değil bütün ailesi ve akrabalarıyla kirvesi meydana geldiği ailenin yakın akrabası benzeri görülür. Taraflar birbirlerine “kirve”, “kirva”, “kiriv” diye hitap eder ve saygı duyulan ilişkileri pekiştirdiği benzeri, aileler içinde yepyeni toplumsal ilişkiler şebekesini ortaya getirir ve ilişkileri genişletir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir