SURIYE BOZGUNU SONU OLDU

SURIYE BOZGUNU SONU OLDU

Bu deklarasyon ile halkı yanına çekmeye personel Napolyon kısa zamanda Memlükler’i yenik etti ve 22 Temmuz 1798’de Mısırın Başkenti’ye girdi. Milletin direniş göstermemesi amaçlı Mısırın Başkenti’de şeyhleri ve camileri ziyaret edip dinî merasimlere de katıldı.
Mısırlılar’ın çoğu bu dinî propagada yardımıyla kandırılmıştı şayet İngiliz donanması Ebukir limanındaki Fransız donanmasını ânî bir baskınla berbat edince herşey değişti ve Fransızlar’ın anavatanlarıyla irtibatları kesildi. Osmanlılar da Fransa’ya karşın mücadele vermeye başlamışlardı ve yalnızca Mısır ile kanaat etmeyip Suriye’yi de elde etmeye personel Napolyon, Akkâ’da kocaman bir hezimete uğradı.
Çaresiz olan Napolyon, destek birlikler getirmek uydurma sebebiyle kumandayı generallerinden Kleber’e devretti ve 22 Ağustos 1799 gecesi birden çok adamıyla birlikte Mısır’dan sıyrılıp Fransa’ya döndü. Fransızlar’ın Mısır’daki hâkimiyetleri bir süre ek olarak aynı ritimde devam etti şayet 1801’de Mısırın Başkenti’den, benzer yılın Ağustos’unda da İskenderiye’den çekilmek zorunda kaldılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir