Sürücüsüz araba

Sürücüsüz araba

Geçmişte bu köşede yaşamsal ilişkileri etkileyecek, toplumlara yepyeni örgütlenmeler mecburiyeti getirecek sürücüsüz arabalar konusuna sıkça değindim. O yazılarımda daima bu konuyla alakalı personel Google, Tesla ya da Uber’in adı geçiyordu.
Şimdi ise bu indirilmeye tam olarak bir otomobil devi girdi. Sektörün önder şirketlerinden vaziyette olan General Motors (GM), sürücüsüz elektrikli otomobil üretme işine girdiğini bilgisini verdi ve böylelikle oyunun şartları tümden değişti. Bu hüküm Silikon Vadisi’nde hayli merak yarattı. Google, Uber ve elbette ki Tesla konuya bir sürü ek olarak yüklü eğilmeye başladılar.
GM, Uber benzeri bir sarı taksi servisi vaziyette olan LYFT isimli şirketle işbirliğine gitti. Öyle anlaşılıyor ki otomobil pazarında eskiyen düzenin temsilcisi vaziyette olan GM, yepyeni düzenin temsilcisi Uber’in tahtına göz dikmiş vaziyette.
Merkezi Silikon Vadisi’nde yer alan Cruise Automation Association isimli bir şirket var. Bu şirket sürücüsüz aracı işleten sistemler ve bunun için ilişkili aplikasyonlar üst kısmına çalışıyor. Sektördeki bu son hareketlenmenin asıl onları galip gelen kategorisine soktuğunu söyleyebiliriz. Esasen GM, bu şirketi 1 milyar dolara satın almak amaçlı çalışmaya başladı bile.
Sürücüsüz arabaların toplumsal işlevlerini yapabilmeleri ve onay edilebilir olmaları, bununla birlikte elektrikli de olmalarına ilişkili. Tesla, elektrikli otomobil piyasasında bir sürü önde vaziyette. GM de arayı kapatmak amaçlı Bolt isimli elektrikli bir markayı indirilmeye çıkarmaya hazırlanıyor. Nissan’da ise Leaf isimli elektrikli otomobil var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir