Tarih Müessesesi’nda olup biten ek olarak neler neler var

Tarih Müessesesi’nda olup biten ek olarak neler neler var

Bir özel yayınevi Ermeni sorunu ile ilgili birden fazla tarihçiye ortaklaşa bir eser hazırlatmış, yazarlar “Bu iş vatan-millet meselesidir” diyerek feragatname göndererek telif haklarından vazgeçmişler ama yayınevi fiyatın tahminlerin üstünde olacağını görünce çalışmayı Başbakanlık aracılığıyla Türk Tarih Müessesesi’na satmış; Kurum da önce iş olarak yapıtın editörü Profesyonel. Dr. Enis Şahin’in adının mahaline o vakitki başkanları Profesyonel. Dr. Yazı Hülagü ile öbür 5 profesörün ismini koymuş ve çalışmayı bu şekilde yayınlamıştı!
Üstelik, yapıtın “Tarih Süresince Türk-Ermeni İlişkileri, Ermeni Problemi ve Gelişimi” meydana gelen adı da değiştirilip “Tarihte Türkler Ermeniler” inşa edilmiş ve külliyatın asıl editörü meydana gelen Profesyonel. Şahin hem bir Başbakanlık’a ilişkili ihbar ve yakıntı merkezi BİMER’e müracaat etmiş, hem bir de manevî tazminat dâvâsı açmıştı!
Kurumda olup bitenler üzgünüm bu şekilde bir ayıptan, başka bir deyişle editörlüğünü başkalarının yaptığı bir yapıtı adeta kendileri hazırlamış benzeri yayınlamaktan ibaret değil!
Gazetelerde geçtiğimiz hafta okumuşsunuzdur: Türk Tarih Müessesesi’nun Başkanı Profesyonel. Dr. Yazı Hülagü’ye atfen yayınlanan haberlerde Hülagü’nün Dik Heyet ile anlaşamadığı amaçlı istifa ettiği, Ermeni Masası’nda memur öbür hocaların istifalarının da ceplerinde meydana geldiği ve görevlerini her zaman bırakabilecekleri yazılmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir