Tüberkülozu Demir Önlüyor

Tüberkülozu Demir Önlüyor

Memeli hücrelerindeki düşük toksisite düzeyi yardımıyla bu bileşenler, gelecekte terapötik ajanlar ve sağlık kurumu dezenfektanları olarak kullanılabilecek.

İspanya, Uruguay, Brezilya ve Arjantin’den Bilim insanları, yapay ortamda Mycobacterium tuberculosis gelişmesini engelleyici çalışma gösteren iki demir kompleksini sentezledi. Uzmanlar, kinoksalinden ele geçirilen organik molekülleri birleştirmek amaçlı demir atomları kullandı ve bakteri öldürücü fonksiyona sahip ya da bakterinin üremesini engelleyen bileşenler ele geçirdi.

Araştırma ekibi tüberküloz amaçlı ilaç rehabilitasyonunda karşılaşılan en kocaman sorunlardan birinin şuanki ilaçlara dirençli bakteriler meydana geldiğini ve bu sebeple ilaçlar amaçlı yepyeni ve gösterişli bileşenler bulunmasının mühim meydana geldiğini belirtiyor.

Tüberküloz rehabilitasyonu amaçlı, öncelikle, izoniyazit ya da streptomisin benzeri birinci basamak antibiyotikler kullanılıyor ve şunlar hemen yan etki gösterdiğinde ya da ek olarak dik direncin görüldüğü olaylarda, sikloserin ya da siprofloksazin benzeri 2. basamak antibiyotikler kullanılıyor.

Bulunan yepyeni bileşenler ise tüberküloz bakterisini bu 2. basamak ilaçlardan ek olarak sıkı engelliyor.

Demir bileşenlerin yabancı bir avantajı, mouse hücrelerinde yapılmış olan deneylerde ortaya çıkarıldığı benzeri, memeli hücrelerde düşük toksisite göstermesi. Bu yüzden, ileride dezenfektan ya da terapötik ajan olarak kullanılabilirler. Tüberküloz, hayat genelinde senede 1 milyondan pek insanın ölümüne gerek oluyor. Özellikle mycobacterium bu tüberkülozun baş amili olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir