Tükürükten Alzheimer teşhisi olası olabilir

Tükürükten Alzheimer teşhisi olası olabilir

Kanadalı uzmanlar, tükürükte yer alan tek takım özel bileşenlerin Alzheimer hastalığını gösterebileceğini tespit edildi.

Alberta Üniversitesi’nden uzmanlar, yaşlılıkla alakalı tek çalışmaya dahil olan gönüllülerin tükürüklerini inceledi ve Alzheimer’ın bilimsel bulgularına, hastalığın sebep olduğu problemlerin görülmesinden yıllarca öncesinde rastlanabileceğini tespit edildi.

Sağlıklı bireyler ile hafif bilişsel sorunlar hayatını sürdüren ve Alzheimer’a yakalananların tükürük örneklerini karşılaştıran uzmanlar, tükürükteki bileşenlerin çeşitlilik gösterdiğini gördü.

Uzmanlar, neticelerinin bireyin Alzheimer rizikosu taşıyıp taşımayacağını kesinleştirmek için tek testin geliştirilmesine ışık tuttuğunu altını çizdi.

Araştırmanın sonuçları, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de tertip eden Beynelmilel Alzheimer Derneği’nin bu seneki konferansında takdim edildi.

Daha öncesinde yapılan tetkiklerde, Alzheimer’a kan testiyle tanı koyulabileceğini göstermişti.

Amerikalı Bilim insanları, kandaki tek takım bileşenlerin düzeyinin rahatsızlık başı göstermeden öncesinde artıp, hastalıkla azaldığını meydana koymuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir