Türk Bilimadamlarından Mühim Buluş


Türk Bilimadamlarından Mühim Buluş

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel. Dr. Murat Buyruğa, alzheimer rahatsızlığı amaçlı yepyeni tek yatkınlık geni saptadıklarını ifade ederek, ”Bu beynelmilel tek muvaffakiyet. Genin önce farkedilişi Ülkemiz’de oluyor” diye konuştu.

Profesyonel. Dr. Murat Buyruğa, İstanbul Tıp Fakültesi nörologlarının da içerisinde bulunduğu tek ekip aracılığıyla alzheimer rahatsızlığı amaçlı yepyeni tek yatkınlık geni keşfettiklerini ifade etti.

Buyruğa, ekipte, Profesyonel. Dr. Hakan Gürvit, Profesyonel. Dr. Haşmet Hanağası, Dr. Başar Bilgiç ile Dr. Ebba Lohman’ın yer aldığını ifade ederek, bu hastalığa karşı iş yapan ekibin tek Türk ailesinde mevzubahis gene rastladığını belirtti.

“Bu Beynelmilel Tek Başarı”

Profesyonel. Dr. Buyruğa, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

”Alzheimer rahatsızlığı amaçlı yepyeni tek yatkınlık geni tespit ettik. Bu beynelmilel tek muvaffakiyet. Genin önce farklılık edilişi Ülkemiz’de oluyor. TREM2 tecrübe et ve rahatsızlık ya da

hasarlanmaya karşın vücudun bağışıklık sistemi yanıtını tertip eden bu gende meydana çıkan tek takım nadir farklılıklar (mutasyonlar) alzheimer rahatsızlığı rizikonunu en az 4 kat arttırıyor. Bu genetik değişiklik bugüne civarı malum en kuvvetli alzheimer yatkınlık geninden ardından 2. en kuvvetli yatkınlık genini oluşturuyor. Nadir tek genetik mutasyon meydana gelmesine karşın vücudun bağışıklık sisteminin alzheimer hastalığının oluşmasındaki rolüne işaret ettiği amaçlı bu icat mühim.”

Yeni Iyileştirme Metotları İçin Önemli

Bu geni saptadıktan ardından Londra Üniversitesi’ne gönderdiklerini ifade eden Buyruğa, şu bilgiyi verdi:

”Ekibin tespit edildiği bu genetik değişiklik, tek takım bunama hastalarında Londra Üniversitesi Nöroloji Enstitüsü’nden Dr. Rita Guerreiro ve Profesyonel.Dr. John Hardy aracılığıyla keşfedilmiş. Tek sonraki süreçte öbür denetim bölümlerinin de katılmasıyla 25 binden pek bireyin genlerinin incelenmesiyle bu genetik değişikliğin alzheimer rahatsızlığı amaçlı yatkınlık meydana getirdiği saptama edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir