Türkiye Ile Ilgili Veriler ile ilgili yararlı bilgiler


Türkiye Ile Ilgili Veriler ile ilgili yararlı bilgiler

Ülkemiz, resmî isimiyle Ülkemiz Cumhuriyeti (Ülkemiz Cumhuriyeti (help·info)), Kuzeyindeki yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında yer alan bir ülke. Ülke topraklarının kocaman bir kısmı Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası´nın uzantısı meydana gelen Trakya´da yer alır. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu 2 denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan[5], İran, Irak ve Suriye´dir.
Çağdaş Ülkemiz, Osmanlı Devleti´nin I. Hayat Savaşı nihayetinde yıkılmasından ardından, imparatorluğun Türk nüfus çoğunluğuna sahip toprakları üstünde kurulmuştur. 1923 senesinde Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk, modern Türk devletinin kurucusu olarak onay edilir.
Bm, NATO, Avrupa Konseyi ve İslam Konferansı Teşkilatı Türkiye´nin aza meydana geldiği beynelmilel örgütlerdendir. 3 Ekim 2005 tarihinden bu yana Avrupa Birliği´ne tam azalık amaçlı görüşmelere başlanmıştır.Türkiye´nin nüfusu 73 milyonu, birey başına ulusal geliri de 6000 Amerikan Dolarını aşmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir