Türkiye’de muhalefetin az ve komik tarihi

Türkiye’de muhalefetin az ve komik tarihi

Türkiye’de Erdoğan ve AK Parti’ye husumet seviyesinde karşıt görüşlü durumda olan etrafların trajikomik halleri, Cumhurbaş- kanı’nın son Abd programı sürecinde apaçık meydana serildi.
Amerika programı onlara yönelik tam bir fiyasko olacaktı, hemen hemen bütün muhalefet tabanlarını bunun için bağlamış benzeri davranıyordu.
Ulusal çıkarların laf konusu meydana geldiği bir konuda muhalefetin bu garip tutum bozukluğu, yepyeni meydana çıkan bir birşey değil.
Yakın tarihimizde, muhalefetin ne yapacağını bilememekten meydana gelen krizlerinin benzer meydana geldiğini görürüz. Bu bozuk ruh durumu, ülkenin öncüleri Abd gezisine çıktığında nedense patlama inşa ediyor. Muhalefet, milli çıkarları tamamıyla bir tarafa koyup ülkenin öncüsünün Abd gezisinde utandırılmasının yalnızca onu değil esasında Türkiye’yi rencide edeceğini unutarak bunun için bel bağlıyor.
Şimdi sizlere yakın tarihimizden az bir hikayecik vereceğim.
1958-59 Adnan Menderes iktidarında, iktidarın karşıt görüşlü medyayla alakalı sorunları vardı. Bir Takım basın mensupları tekrardan hapisteler. Milletçe takviyesi dayanıklı durumda olan Demokrat Parti, muhalefetin bütün eleştirilerine karşın duyarsız benzeri ve tekrardan bir Abd programı gündeme geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir