Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Zirve Electra yollarda!

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Zirve Electra yollarda!

Bir Koç Topluluğu şirketi meydana gelen Otokar’ın tamamıyla cereyan ile personel otobüsü Zirve Electra seyahat taşımaya başlıyor. İlk olarak 28-30 Kasım tarihlerinde Toplanmış Erişim Haftası alanında İstanbul Kurultay Merkezi’nde tertip eden Transist 2012 V. Erişim Sempozyumu ve Fuarı’nda ziyaretçiler amaçlı otel ve fuar sahası içinde ring seferleri yapan Electra, tek sonraki haftadan bu yana İETT içerisinde tecrübe sürüşlerine başlayacak.

2005 seneninden bu yana muadil yakıtlı otobüsler ile ilgili çalışmalar yürüten Otokar’ın bu yıl içinde tanıtımını yaptığı yepyeni elektrikli otobüsü Zirve Electra, Türkiye’de ilk defa seyahat taşıyacak. İETT içerisinde tarihi yarımadada çeşitli hatlarda seyahat taşımaya başlayacak meydana gelen Zirve Electra, İstanbul’a ek olarak temiz tek etraf, ek olarak suskun tek trafik, ek olarak düşük işletme fiyatları ve ek olarak dik verimlilik temin edecek.

Doruk Electra

2005 seneninden bu yana muadil yakıtlı otobüsler ile ilgili çalışmalar yürüten Otokar, 2012 senesinde Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Zirve Electra’yı geliştirdi. Zirve Electra; ek olarak temiz tek etraf, ek olarak suskun tek trafik, ek olarak düşük işletme fiyatları ve ek olarak dik verimlilik sağlıyor. Egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri epeyce düşük meydana gelen Zirve Electra, Otokar’ın Ar-Ge ile ilgili ne civarı ilerlediğinin de tek göstergesi. Zirve Electra, 6-8 saat içinde tam şarj olsa da, on-board şarj birimi yardımıyla duraklarda bekleme yaparken de kısa müddetli şarj edilme olanağına sahip. Otobüs, ideal koşullarda tam şarj ile 280 kilometre uzaklık kat edebiliyor. Yüklü şehiriçi yollarda ve seyahat sayısının çok meydana geldiği saatlerde ise, akü ömrünü savunan yüzde 80 kapasite yönelik 170 kilometre menzil sunuyor. Fakat Otomobilin menzilini gün içinde yapılmış olan zeki şarjlar ile yüzde 30-40 oranında artırmak olası. Otomobil üstü (on-board) şarj birimi yardımıyla ek tek cereyan şarj altyapısına gereksinim duymayan Zirve Electra, endüstri tipi 3 faz elektriğin meydana geldiği her yerde şarj edilebiliyor. Zirve Electra tek belediye otobüsü olarak tasarlandığı amaçlı maksimum hızı amaçlı belediye otobüslerinin uyması gerekli olan şartlar baz alındı. Otomobil, maksimum 70 km/saat. sürat inşa ediyor. Beynelmilel güvenlik sertifikasyonu meydana gelen ECE R100-01 yönetmeliğine uyumlu Zirve Electra’da kullanılan aküler ise çok şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre benzeri vaziyetlerde etrafına kayıp vermeyen dik güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahip.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir