Türkiye’nin önce elektrikli otobüsü Zirve Electra’nın lansmanı yapıldı

Türkiye’nin önce elektrikli otobüsü Zirve Electra’nın lansmanı yapıldı

Türkiye’nin en fazla seçim edilen otobüs markası Otokar, Türkiye’de tek ilki ek olarak gerçekleştirerek Türkiye’nin önce elektrikli otobüsünü üretti. 2005 seneninden itibaren muadil yakıtlı otobüsler dair çalışmalar yürüten Otokar’ın elektrikli otobüsü Zirve Electra; ek olarak temiz tek etraf, ek olarak suskun tek trafik, ek olarak düşük işletme fiyatları ve ek olarak yüksek verimlilik sağlayacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, ürün geliştirme çalışmalarına tek yenisini ilave etti. Otobüste Türkiye’de en kapsamlı ürün yelpazesine sahip Otokar, hemen de Türkiye’nin önce elektrikli otobüsünü üretti. Zirve Electra adlı tamamıyla elektrikle personel otobüsün lansmanı 11 Nisan 2012, Çarşamba bugünü Otokar Evrensel Müdürü Serdar Görgüç’ün katılımıyla Santralistanbul Tamirane’de yapıldı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Otokar Evrensel Müdürü Serdar Görgüç Otokar olarak üç senedir bu proje üstünde çalıştıklarını ifade ederek “2005 seneninden itibaren muadil yakıtlı otobüsler dair iş yürütüyoruz. 2007 senesinde Türkiye’nin önce hibrit otobüsü Zirve Hibra’yı geliştiryüksek. 2009 senesinde Türkiye’nin önce doğalgazlı ortada boy otobüsü Zirve DG’yi ürettik. 2011 senesinde ise doğalgazı 12 metrelik IL DG’de kullandık. Bu Sabah ise Türkiye’de tek ilki ek olarak gerçekleştirerek Türkiye’nin önce elektrikli otobüsü Zirve Electra’yı tanıtmanın kocaman sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Geliyor Olacak 15 yıl amaçlı otomotiv endüstrisindeki en mühim 2 yönelme etraf sıkıntıları ve şehirleşme. BIRLEŞMIŞ MILLETLER bilgilerine yönelik 2050 seneye civarı hayat nüfusunun yüzde 70’i şehirleşmiş bölgelerde yaşıyor olacak ve şehir içi ulaşımda muadil çözüm arayışları, toplanmış transfer gereksinimi artacak. Yalnızca İstanbul’da yolu ile yapılmış olan toplanmış taşımanın yüzde 32,7’sinin otobüsler ile sağlandığını göz önüne alırsak, muadil yakıtların ehemmiyetini belli bir süre ek olarak sıkı vurgulamış oluruz. Tüm bu bilgilere ve öngörülere baktığımızda Otokar olarak ne civarı gerçek tek iş yaptığımızı tek defa ek olarak görüyoruz.”diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir