TÜRKİYE’NIN START-UP EKOSİSTEMİ

TÜRKİYE’NIN START-UP EKOSİSTEMİ

İlk öncesinde kavramlarda netleşelim. “Start-up”, bilhassa dijital teknolojileri kullanıp bunları uygulamaya sokarak kurulan yepyeni iş dallarına tecrübe ediyor. Bunun Için yepyeni programları ve aplikasyonları da ekleyebilirsiniz. Ekosistem ise kurulan bu işlerle irtibatlı yabancı dalları da etkileyen bir uygun fiyat model oluşturulması oluyor.
Özellikle dijital dönüşüm işine girdiğimden itibaren, Ülkemiz’nin uygun fiyat açıdan düze çıkmasının umudunun, start-up kurmayı düşünen gençlerimiz meydana geldiğini yazıp duruyorum.
İnanılmaz derecede kabiliyetli, girişimci ve yaratıcı gençlerimiz var. Tümü de bir start-up ekosistemi kurmaya hazırlar.
Buna somut bir misal olsun diye yalnızca şunu anlatacağım: Geçtiğimiz zaman Microsoft Evrensel Müdürü Murat Kansu ve yönetici dostlarıyla bir yiyecek yedik. Start-up ekosistemleri üst kısmına çok enteresan birşeyler anlattılar. Onlar da Ülkemiz’de kocaman potansiyel meydana geldiğini ve gençlerin desteklenmesi gerektiği düşüncesindeler. Başka Bir Deyişle bu konuyla alakalı da anlaşıyoruz.
Microsoft şu anda tam 1500 start-up Türk şirketiyle çalışıyor ve onları destekliyormuş. Bu gençler de pekçok yaratıcı iş yapıyormuş. Sözgelişi, Ortadoğu Üniversitesi’nden bir grup çocuk, kahve makinesini dijital bulut üzerinden muayene eden bir sistem kurmuşlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir