Ülkemiz’de 21 bin 243 hasta böbrek nakli bekliyor

Ülkemiz’de 21 bin 243 hasta böbrek nakli bekliyor

Ülkemiz’de, kronik böbrek yetmezliği sebebiyle diyaliz rehabilitasyonu gören 56 bin 678 hastadan 21 bin 243’ü, böbrek nakli bekleme listelerinde dinamik bir vericisi olmadığından böbrek nakli ümidiyle beklediği bildirildi.

Türkiye Uzuv Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci, böbrek sıhhatinin bozulmasının kronik böbrek hastalığıyla sonuçlanan kritik bir süreç meydana geldiğini, hem bir hasta hem bir de hasta yakınlarının hayat kalitelerini düşürdüğünü ifade etti.

Kronik böbrek hastalığının bütün ülkelerde ciddi bir milletçe sıhhati problemi meydana geldiğini belirten Kahveci, benzer vaziyetin Ülkemiz amaçlı de olabilitesi yüksek meydana geldiğini belirtti.

Kahveci, yapılmış olan çalışmaların kronik böbrek hastalığının erişkinlerde görülme oranının tahmini yüzde 15 meydana geldiğini bildirerek, “Çalışmalar, ülkemizde 10 milyona yakın farklı evrelerde kronik böbrek hastasının yer aldığını işaret etmektedir. Bunun Için yönelik, toplumda her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastası meydana geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

Kronik böbrek yetmezliğinin ileri aşamasının, kronik böbrek yetmezliği meydana geldiğini ve böbreklerin tamamıyla iflasıyla sonuçlanan bu vaziyetin, hasta olanların fakat diyaliz ya da böbrek nakli ile hayata tutunabildiklerini ifade eden Kahveci, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Bugün itibarıyla Ülkemiz’de 56 bin 678 hasta, kronik böbrek yetmezliği sebebiyle diyaliz rehabilitasyonu görmektedir. Bu hastalardan 21 bin 243’ü, böbrek nakli bekleme listelerinde dinamik bir vericisi olmadığından böbrek nakli ümidiyle beklemekte ve üzgünüm her sene yüzde 10’u uyumlu bir böbrek bulunamadığı amaçlı yaşamını kaybetmektedir.

Kadavradan uzuv bağışının hudutlu meydana geldiği ülkemizde geçen sene fakat 585 hastaya kadavradan sağlamak edilen organlarla böbrek nakli yapılabilmiştir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir