Üniversite Öğrencileri ve Yepyeni Mezunlar İçin Iş Yaşamında Oldukça Başarılı Olmak ve Yükselmek

Üniversite Öğrencileri ve Yepyeni Mezunlar İçin Iş Yaşamında Oldukça Başarılı Olmak ve Yükselmek

Çevremde sık duyduğum “Üniversite nihai dershane öğrencisiyim iş bulamıyorum”, “yeni mezunum iş bulamıyorum” benzeri yakıntılar beni konuya ek olarak duyarlı davranmaya ve bu yazıyı yazmaya zorladı. Gözlemlediğim kadarıyla gençler, iş bulmak ve kariyerini şekillendirmek amaçlı danışmanlık ve dayanak almıyorlar. Bilhassa İşkur ve üniversitelerin kocaman çoğunluğunda yer alan kariyer merkezleri, talebelere kariyer planlarında yönlendirici pozitif tavsiyelerle kocaman yarar sağlamaktadır.
Üniversite eğitiminde talebelerin kafasında yüzlerce sual yanıt bekliyor. Vize ve finallerde çıkacak konulardan tutun da, firmaların stajyer alımlarına, üniversiteden mezun olduktan ardından neler olabileceğine civarı her konuda birçok rivayete maruz kalıyorlar. Kulaklarınızı bu İddialara tıkayarak kendimize kocaman tek iyilik yapmış oluruz.
Sevmediğiniz tek kısımda okuyorsanız ve bunu yöntemin en başında fark ettiyseniz; üniversitenizdeki yatay geçiş imkanlarını, üstelik üniversiteler arası geçiş imkanlarını araştırarak işe başlayabilirsiniz. Benim çevremde birçok tanıdıklarım bölümlerini değiştirerek sevdikleri kısımda okuma olanağına vaktiyle kavuşmuşlardır. Çift ana dal yazılımları da, belli bir süre ek olarak kapsamlı vizyon çizmek talep eden dostlar amaçlı öneri edilebilir ancak kolay değildir da!
Sevmediğiniz tek kısımda okuduğunuzu yöntemin sonlarına gerçek fark ettiyseniz ve ne yaptıysanız olmadı ise; çeşitli tek meydanda yüksek lisans, MBA, sertifika yazılımları vb. programlarla her an talep ettiğimiz alanlarda iş imkanlarını istersek yaratabiliriz. Hiçbir birşey amaçlı geç değil, kafi ki isteyelim. Üniversitede 2 kutuplu öğrenci profili var, benim tavsiyem balansı tutturmak istikametinden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir