Uyku Bozuklukları ile ilgili yararlı bilgiler


Uyku Bozuklukları ile ilgili yararlı bilgiler

Yaşamın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan hudut sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme çağı. Bu aşama süresince, gün içerisinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor. Beyin önümüzdeki güne hazırlanıyor. Erişkin bir insanın gündelik uyku ihtiyacı yedi sekiz saat civarı. Fakat bu zaman kişilere yönelik mühim farklılıklar gösteriyor. Kimileri gün içerisinde üç saat uykuyla sıhhatli ve zinde bir hayat sürdürüyor. Bazılarıysa gün içerisinde sekiz dokuz saat uyudukları takdirde bizzat kendilerini dinlenmiş hissedemiyorlar.
Bazı araştırmacılara yönelik, mukassi ve kötümser bireyler fazladan uyuyor. İyimser ve işlek kişilerse uykuya daha az gereksinim duyuyor. Az ya da çok herkesin uykuya ihtiyacı var. Uyumadan sıhhatli bir hayat sürdürmek mümkün değil.
Laboratuvar çalışmaları uzunca zaman uykusuz bırakılan kişilerde mühim ruhi ve bedensel sıkıntılar meydana çıktığını gösteriyor. Altmış saat uykusuz olan kişilerde boyun adalelerinde güçsüzlük ve ellerde titreme görülüyor. Birey sendelemeye ve sallanmaya başlıyor. Doksan saati aşan uykusuzluk durumundaysa bireyin gözüne hayaller görünmeye başlıyor, içerisinde bulunduğu vakti ve nerede meydana geldiğini bilemez duruma geliyor. Bu bulgular bir 2 gün uyumakla geçiyor. Bu denli mühim bir mekanizmada olan sorun ve aksaklıklar natürel olarak bireyin hayatını önemli şekilde etkiliyor. Buna Bağlı Olarak, uyku bozuklukları ve bunların tedavileri nihai yıllarda üstünde en fazla denetim yapılmış olan sahalardan birisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir