Varis rehabilitasyonunda gerçek tedavi

Varis rehabilitasyonunda gerçek tedavi

Bacaklardaki varis hastalığının rehabilitasyonunda kirli kan damarı haritalamasının, gerçek ve etkili bir tedavi amaçlı mühim meydana geldiği belirtildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Profesyonel. Dr. Nezihi Küçükarslan, bacaklarda kozmetik bozukluğa ve yakıntılara sokak açan varis hastalığının rehabilitasyonunun planlanmasında “bireysel bacak kirli kan damarı haritalaması” yapılmasının nihai derece mühim meydana geldiğini ifade etti.

Şekil ve imaj olarak bütün varis hastalıklarının birbirine benzemediğini vurgulayan Küçükarslan, şu şekilde konuştu:

“Bu hastalığa ilişkin patolojinin saptama edilmesi meydana gelen ‘kirli kan damarı haritalaması’ inşa edilerek rehabilitasyona başlanılması gerçek olandır. Varis rahatsızlığı rehabilitasyonunda hata çıkılan bir sokak hüsranla sonuçlanabilir. Yalnızca görüntüyü yok etme odaklı başlatılan varis rahatsızlığı rehabilitasyonu birden çok ay içinde ortadan kaldırılmayan asıl patoloji sebebiyle yine hortlayacaktır.”

Varis hastalığının rehabilitasyonu yolunun, o kişisel yapılmış olan kirli kan damarı haritalamasıyla belirlendiğini belirten Küçükarslan, haritalamanın bu konuyla alakalı eğitimli profesyonel radyologlar aracılığıyla doppler ultrasonografi ile yapıldığını anlattı.

Prof Dr. Küçükarslan, şunları kaydetti:

“Hastalık bölgelerinde ve neden meydana gelen segmentlerdeki kapak açıklıklarının ve yapısının milimetrik belirlenmesi, damar içeresindeki lokal basınç yükseliş sahalarının tespiti, hastalıklı damar içi kapakçıklardaki kaçak ölçüsü ve müddeti, rahatsızlık rehabilitasyonu sokak haritasını oluşturur. Her varis hastalığına lazer işlemi uygulanamaz. Tedavi edilecek varis hastasına yapılmış olan kirli kan damarı haritalaması sonrasında yapılacak tedavi biçimi belirlenir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir