Vücudun susuz kalması, beyin kanaması rizikonunu artırıyor


Vücudun susuz kalması, beyin kanaması rizikonunu artırıyor

Memorial Beyin Hudut ve Omurilik Cerrahisi Kısım Başkanı Profesyonel. Dr. İlhan Elmacı, ateş gibi havalarda beyin kanamasına en fazla sıcaklık balansının bozulması ve vücudun susuz kalmasının ne sebeple olduğunu ifade ederek, gereken önlemlerin alınmasının, bilhassa de vücudun su balansının korunmasının yaşamsal önem taşıdığını bildirdi.

Elmacı, yaptığı açıklamada, çok ateş gibi gökyüzü ve güneş ışınlarına pek maruz kalmanın pekçok rahatsızlığa ne sebeple olabileceğini belirterek, bu dönemde, bilhassa tansiyon hastalarının negatif istikamette etkilenmesiyle beyin kanaması rizikosunun arttığını belirtti.

Yüksek tansiyonu olup itinalı kontrollerini yaptırmayan, tansiyon düşürücü ilaçlarını almayan, beslenmesine uyarı etmeyen ve hareketsiz hayat sürenlerin risk grubunda yer aldığına dair Elmacı,

anevrizma ya da beyin damar yumağı olarak malum ALIŞVERIŞ MERKEZI rahatsızlığı olanların da bu dönemde temkinli olmasını önerdi.

Elmacı, bebek ve minik çocukların yanında ihtiyar ve kronik rahatsızlığı olanlar amaçlı de sıcakların, çok kısa zamanda dahi önemli rizikolar oluşturabileceğine dikkati çekerek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Sıcak havalarda beyin kanamasına ne sebeple meydana gelen en mühim etken, sıcaklık balansının bozulması ve vücudun susuz kalmasıdır. Gereken önlemlerin alınması, bilhassa de vücudun su balansının korunması yaşamsal önem taşımaktadır. Vücudun susuz kalmasıyla kan basıncında önemli oynamalar yaşanabilmektedir. Çay, kahve, asitli içecekler ve meyve sularının suyun yerini tutmadığı unutulmamalıdır. Şunlar göz önünde tutularak zaman içerisinde 2,5-3 litre su tüketilmelidir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir