Vücudun tehlike sinyali: başı ağrısı

Vücudun tehlike sinyali: başı ağrısı

Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Profesyonel. Dr. Hidayet Akdemir yaptığı bildiride, başı ağrılarının hafife alınmaması gerektiğini ifade etti.

Baş ağrısının birey tarafından hoşa gitmeyen tek his olarak algılandığını ve vücudun alarm sistemi olarak tanımlandığını belirten Akdemir, şunları kaydetti:

“Herhangi tek organımızda tek huzursuzluk olduğunda bu hastalığı auta yansıtan yanıta ağrı diyoruz. Sözgelişi, beyindeki rahatsızlıklar, ağrı şikayetiyle bizzat kendilerini bilgi veriyor. Başı ağrıları da tek rahatsızlığın işareti olarak belirir. Başı ağrısı şikayetlerinde, temkinli tek nöroloji kontrol yapılmadan, bilhassa ağrının oluş nedeni araştırılmadan yapılmış olan tıbbi yaklaşımlar çok kritik sakatlıklara ve ölümlere ne sebeple olabilmektedir.”

“BEYİN KANAMASININ İLK İŞARETİ: BAŞı AĞRISI”

Akdemir, beyin damar hastalıklarından meydana gelen başı ağrılarının sık sık görüldüğünü ifade etti. Başı ağrılarının dikkate alınmaması halinde geriye dönüşü olmayan neticeler ortaya çıkabileceğini belirten Akdemir, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Beyinden meydana gelen başı ağrısı iyileştirme edilmediği halde beyin damarlarında balonlaşma veya damar yumağı meydana geliyor. Bunlar yaşamın tek çağında beyin kanaması yapar. Bu beyin kanamasının önce şikayeti de başı ağrısıdır. Çoğunlukla, enseden başlar ve başın ön bölgesine gerçek otlar. Birdenbire gelir. Eşliğinde bulantı, istifra (istifra (kusma)), şuur kaybı olabilmektedir. Bunlar beyin kanamasının işaretleridir. Bu çok riskli tek başı ağrısıdır. En yakındaki uzmana gitmek gerekir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir