Vulva kanseri (Kadın dış genital organı kanseri)

Vulva kanseri (Kadın dış genital organı kanseri)

Kadın dış üreme uzuvlarından vulva kocaman ve minik dudaklar , klitoris ve vagen girişini içerir bölgedir . Kadınlardaki kanserlerin %3’ü vulva kanseridir . Sık Sık menopoz sonrasında senelerde ortaya çıkmaktadır .

Vulva kanserlerinin kocaman bir bölümü squamoz tipte kanserlerdir . Başka Bir Deyişle cildi de döşeyen çok katlı dokunun kanserleridir . Bunun dışarısında özel kanser tiplerinden meydana gelen Paget rahatsızlığı , bazal hücreli kanser , ve malign melanom da vulvada görülebilir .

Vulva kanserleri lokal olarak büyüyerek etraf doku ve organlarada hasara ne sebeple olurlar . İlk öncesinde vulvada ülser halinde ya da ur halinde belirir . Süre ilerledikçe vulva bölgesindeki uzuvlara , idrar yollarına , anüse , ve vaginaya ilerler . En nihai süreçte lenf damarlarına erişerek vücuda otlar .

ŞİKAYETLER :

Vulva cildinde eskisine rağmen sertleşme , kabarma halinde belirir , çoğu kadın bu farklılaşmayı hisseder . Vulva cildinde ki nitelik değişikliğinin de kanser olabileceği bilinmelidir . Vulva kanserlerinin önce bulgusu rehabilitasyona yanıt vermeyen vulva kaşıntısıdır . Uzunca müddetten itibaren aynı ritimde devam ediyor meydana gelen kaşıntı amaçlı çeşitli ilaç tedavileri denenmiş fakat kaşıntı şikayeti giderilememiş bayanlarda vulva kanseri ihtimali akla getirilmelidir .

TANI :

Tüm kanserlerde meydana geldiği benzeri zanlı bölgeden edinilen örneklerin patolojik incelemesi ile teşhis konur . Vulva kanserinden şüphelenildiğinde normal bir jinekolojik kontrol masasında lokal anestezi altında acı hissetmeden alınacak biyopsi tanıyı koydurur .

Gözle izlenmesi çok kolay değil meydana gelen bilhassa başlama aşamasındaki vulva kanserlerinin tanınması ve gerçek yerden biyopsi alınmasını kolaylaştırmak amacıyla kolposkop tecrübe et bir penis kullanılır . Kolposkop vulva bölgesini 10 büyükelçi 40 kez büyüterek ek olarak güzel bir analiz olanağı olanağı sağlar .

TEDAVİ :

Cerrahi olarak vulvanın çıkartılması basit tedavidir . Bu işleme kasık lenf bezlerinin çıkartılması da eklenebilir . Vulvanın çıkartılması seksüel fonksiyon bozukluğuna sokak açmasa da lokalize hastalıklarda vulvanın hastalıklı bölgesinin çıkartılması da yapılabilir . Cerrahi sonrasında radyoterapi ( Işın Rehabilitasyonu ) ilerlemiş hastalıklarda kullanılmaktadır .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir