‘Yanlışlıkla yutulanlar koleksiyonu’ hayrete düşürüyor


‘Yanlışlıkla yutulanlar koleksiyonu’ hayrete düşürüyor

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Denetim ve Uygulama Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Servisi’nde kişilerin hata sonucu yuttuğu cisimlerden ortaya konulan koleksiyon, görenleri hayrete düşürüyor.

Operasyonla mideden ya da soluk borusundan çıkartılan parçalar ara ara hekimleri bile şaşırtıyor. Aralarında zoka, metal kolye, vida, takma diş, dikiş iğnesi, kemik parçası, pisi pisi otu, çivi ve akasya dikeni de yer alan cisimleri koleksiyon yapan doktorlar, bireylerin ağızlarına aldıkları şeylere ihtimam göstermeleri ve rastgele bir cisim yutulması şeklinde zaman kaybetmeden hastaneye müracaat etmesi gerektiği dair uyarıyor.

CÜ Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel. Dr. Ekber Şahin, AA muhabirine yaptığı bildiride, Sivas’ta nihai yıllarda yetişkinler ve çocukların yuttuğu tahmini 700 dolaylarında başka cismi başarıyla çıkardıklarını ifade etti.

Operasyonlarda çok garip başka cisimlerle karşılaştıklarını ve şaşırdıklarını ifade eden Şahin, “Çıkardığımız bu cisimlerin bir bölümünü servisimizde biriktiriyoruz ve bir koleksiyon kurduk. Yıllardır çıkardıklarımız biriktirdiklerimizin 20-30 sert kadar” diye konuştu.

Çıkardıkları cisimler aralarında iğneler, metal kolyeler, vidalar, takma dişler, dikiş iğneleri, kemik parçaları, pisi pisi otları, çiviler ve akasya dikeni yer aldığını kaydeden Şahin, “Bir insan akasya dikenini ne türlü yutabilir diye çok şaşırıyoruz. Bunları kişilerin soluk borusundan çıkartıyoruz. Şunlar bizim çıkardıklarımız. Daha farklı başka cisimler yutup hastaneye erişemeyen hastalarımız da var. Bize gelenler talihli olanlar, daha berbat sonuçlara sokak açmadan, müdahalemiz nihayetinde yaşamda kalabilenler” diye sohbet etti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir