Yaz geldi, arılardan uzak durun

Yaz geldi, arılardan uzak durun

Profesyoneller, Türkiye’de arı alerjisinin çocuklar aralarında çok sık sık görülmediğini bildiriyor. Çocuklarda arı alerjisinin görülme sıklığının aşağı yukarı binde 2-3 meydana geldiğini belirten profesyoneller, “Anne ve babasında arı alerjisi ya da bir yabancı alerjik rahatsızlığı olanlarda görülme sıklıkları artmaktadır.”uyarısında koltuk alıyor.

Arı alerjisi rehabilitasyonundaki önce mühim basamağın arılardan savunma meydana geldiği belirtildi. Arıların koltuk aldığı yerlerden uzak kalınmasının öneri edildiği yazılı açıklamada, “Arıları cezbeden işlek parlak rengarenk elbiseler giyilmemeli, çimen ya da toprakta çıplak ayakla gezilmemeli, uzunca kollu ve kapalı elbiseler seçim edilmelidir. Arı sokması halinde anında sıhhat kuruluşuna müracaat edilmelidir. Hastalar yanlarında bizzat kendilerine ilaç enjekte edebilecekleri, otomatik adrenalin (epinefrin) enjektörü taşımalı ve arı sokma halinde kendilerine uygulama şeklini öğrenmelidirler.

Sağlık kuruluşuna ulaşana dek geçtiğimiz zamanda hasta için zaman kazandırıcı ve yararlı olmaktadır. Tedavi tasarısı yapılmış olan hasta olanların uyumlu aralıklarla takip muayeneleri yapılır, aralardaki rahatsızlıklarını ne türlü tedavi edecekleri konunda veriler verilir ve halledemedikleri bir problemle karşılaştıklarında nereye müracaat edecekleri kendilerine izah edir. Hasta Olanların uyumlu aralıklarla izlenmesi ve hastalığın seyrine yönelik rehabilitasyonun yine tertip etmesi en mühim noktalardan biridir.”denildi.

Arı alerjisine ilişkili anafilaksi (önemli allerjik tepki) halinde önemli yaşamsal tehlike oluşabileceğine dikkat çekilen yazılı açıklamada şu ifadelere koltuk verildi: “Hastalık tedavi edilmediğinde arı alerjisine ilişkili anafilaksi halinde önemli yaşamsal tehlike oluşabilir. Hastalara yapılan alerji aşılarıyla çoğunlukla sonraki arı sokmaları neticesi anafilaksi rizikosu kocaman oranda azalır ve yakınmaların şiddeti ve sıklığı azalır. Allerji aşısı tedavisi almamış hasta olanların bir bölümünde birden çok sene arasında allerjik tepkilerin şiddetinde azalma ya da çoğalma görülebilir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir