Yenilik Araştırmasında Zamanlamanın Önemi

Yenilik Araştırmasında Zamanlamanın Önemi

Bir buluşun yeniliğinin denetimi, buluşunuzun yepyeni olup olmadığının saptanması amaçlı yapılır. Şayet icat fikrinizi dayanıklı temeller üst kısmına oturtmadan yenilik araştırmasına başlarsanız pekçok bireyin sizinle benzer fikirlere sahip meydana geldiğini görmeniz olabilir. Buna Bağlı Olarak netice düş kırıklığı olabilmektedir.
Buluşun temelleri artık atılmışken yapıla yenilik araştırmasının bir öbür dezavantajı da önce icat düşüncesinin meydana atıldığı zaman ile buluşun gerçekleştiği vakte civarı geçtiğimiz aranın bir takım zaman çok uzunca olmasıdır. Bu zaman içerisinde bilginiz dahilinde olmayan birçok yepyeni yayım meydana çıkabilir ve buluşunuzun yeniliğini ortadan silebilir.
Diğer taraftan, araştırmada geç kalınması da buluşunuzu gerçekleştirecek seviyeye gelmişken bir bir başkasının benzer konuda sizden bundan önce ve daha güzel bir icat gerçekleştirmesi akıbetini doğurabilir. Bu vaziyette buluşu getirdiğiniz son noktaya civarı yapmış olduğunuz harcamalar ve harcadığınız enerji boşa gidecektir.
Bundan ötürü, yenilik araştırması amaçlı en gerçek zaman, düşüncenizi topladığınız ve işlevleri test ettiğiniz süredir. Fakat bu denetim şüphesiz üretime geçmek amaçlı bir prototipe çok ücret ve zaman harcamanızdan önce yapılmalıdır. Bu mertebeye geldiğinizde çoğalış yenilik araştırması amaçlı zaman gelmiştir. Yenilik araştırmasından ele geçirilen akıbete ilişkili olarak, bundan sonraki kararınız buluşunuzu geliştirmeyi bırakmak ya da aynı ritimde devam etmek olacaktır.
Yenilik araştırması, buluşun geliştirmeye aynı ritimde devam edilmesi ya da sonlandırılması amaçlı gerçekçi bilgilerin elde edilmesini gerektirir. Bunun amaçlı de Almanya, Fransa, Japonya, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Çin benzeri sanayileşmiş ülkelerin patent veritabanlarına ya da Avrupa Patent Bürosu’nin veritabanına erişmeli ve araştırmanızı bu noktalarda derinleştirmelisiniz. Elbet ki seçmeniz gerekli olan anahtar kelimeler, çözümleme etmeniz gerekli olan istemler bizzat ifade edilecek bir yenilik araştırmasında sizi hata yönlendirebilir. İstem tahlili, buluşun savunma kapsamını saptama etmenizi olanağı sağlar. Fakat kullanılan teknik terimler ya da kapsamlı kapsamlı bilgilendirmeler sizin buluşu hata yorumlamanıza gerek olabilmektedir. Bundan ötürü bir patent bürosu aracılığıyla yapılmış olan yenilik araştırması sizi akıbete daha az yoldan ve gerçek bir biçimde ulaştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir