Yerli plazma ürünü ile dışa bağımlılık sona erecek

Yerli plazma ürünü ile dışa bağımlılık sona erecek

Sağlık Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SOSYAL GÜVENLIK KURUMU) ve Türk Kızılayı aracılığıyla sürdürülen “Plazma Fraksinasyonu Projesi” yardımıyla pekçok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılan ve kandaki plazmadan ele geçirilen ürünler Ülkemiz’de üretilerek dışa bağımlılık bitecek.

Proje alanında en fazla gereksinim duyulan en dik maliyetli 4 plazma ürünü Ülkemiz’de üretilecek. Toplumsal Güvenlik Kurumu (SOSYAL GÜVENLIK KURUMU) kurulacağı bildirilen tesisten ele geçirilen mahsulleri satın alacak. Milyonlarca liranın ülkenin kasasında kalmasını sağlamak edecek proje amaçlı düğmeye basıldı ve SOSYAL GÜVENLIK KURUMU aracılığıyla ihale zamanı başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Ülkemiz Milletçe Sıhhati Kurumu Başkanı İrfan Şencan, AA muhabirine yaptığı bildiride, çağdaş kan bankacılığında çoğalış tam kan kullanımının anında hemen hiç kalmadığını, bunun mahaline kanın içerisinde bulunan madde veya hücrelerin ayrıştırılarak hastalara verildiğini anlattı.

Bu sayede kan israfı önlenirken hastalara yalnızca gereksinimi durumda olan kan personellerinin verilebildiğini belirten Şencan, böylelikle bağışlanan bir ünite kandan çok sayıda hastanın yararlanmasının laf konusu meydana geldiğini belirtti.

Şencan, kan ürünlerinin rehabilitasyonda kullanılmak üzere imalat tesislerinde plazmadan ayrıştırılarak elde edilebildiğini ifade ederek, “Bağışçıdan sağlamak edilen kanda pıhtılaşma ve korunma hücreleri yer alıyor. Bir de sıvı/akışkan bölümü var. Burada ham madde plazmadır. Plazmanın içerisinde çeşitli fonksiyonları gören protein yapıları yer alıyor. Plazma kandan aferez ile veya torbaya edinilen kanın daha hemen ardından ayrıştırılmasıyla elde edilir. Bu biçimde ilaç elde ediliyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir