Yeryüzündeki su yer değiştiriyor


Yeryüzündeki su yer değiştiriyor

Bilim adamları, hayat yüzeyindeki suların 30 sene içerisinde ne türlü değişiklik gösterdiğini tanımlamak için uydu görüntülerini inceleyerek, 115 bin kilometrekarelik siyah parçasının sularla kaplandığını, 173 bin kilometrekarelik suyun da siyah parçası haline geldiğini belirledi.
BBC’nin haberine yönelik, uydu görüntülerini inceleyen Hollanda’nın Deltares Denetim Enstitüsü’nden uzmanlar, 30 sene içerisinde 115 bin kilometrekarelik siyah parçasının sularla kaplandığını ve 173 bin kilometrekarelik suyun son zamanlarda siyah parçası haline geldiğini açıkladı.
Sonuçları “Nature Climate Change” mecmuasında yayımlanan çalışmayı yürüten ekipten Dr. Fedor Baart, suların en pek Tibet Platosu’nu kapladığını, sudan karaya en kocaman dönüşümün Aral Gölü’nde yaşandığını belirtti.
Birçok sahil kısmında mühim ölçüde değişiklik meydana geldiğini belirten Baart, “Daha öncesinde haritalanmayan yerlere bakarak işe başladık.” dedi.
Baraj sayısındaki artışın da karaların sularla kaplanmasını artırdığını söyleyen Baart, eriyen buzullar sebebiyle yepyeni göllerin oluştuğu Tibet Platosu’ndaki kocaman değişikliklerle bir zamanlar kapsamlı toprak parçası meydana gelen karaların son zamanlarda sular altında kaldığını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir