Yirmi yıl dişi ne sebeple geç çıkar ile alakalı yararlı bilgiler


Yirmi yıl dişi ne sebeple geç çıkar ile alakalı yararlı bilgiler

Yabancıların ?akıl dişi? de dedikleri yirmi yıl dişleri geç çıktıkları benzeri, genellikle sorun de yaratırlar ve diş hekimlerince şipşak çekilmeleri tavsiye edilir. Esasında çiğnemede birçok fonksiyonu da olmayan bu dişler bize artık yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır. Onların çiğ yiyecekleri yiyecek amaçlı ek olarak güçlü tek çeneye ve dişlere gereksinimleri vardı.
Zaten öbür tüm dişlerimiz de aynı zamanda çıkmaz. Öncesinde süt dişleri çıkar. Onlar döküldükten ek olarak sonra ön dişler ve köpek dişleri çıkar ek olarak sonra da azı dişleri. Yirmi yıl dişleri bu sırayı belli bir süre gecikerek takip eder. Tüm bu vakalar olurken de çenemiz gelişmeye sürdürür, fakat 20 yaşını geçtikten ek olarak sonra yirmi yıl dişlerine çene kemiğimizde yer açılır.
İnsanlık büyüdükçe yirmi yıl dişine de çenemizde o civarı az yer kalıyor, başka bir deyişle insanın evriminde çene giderek küçülüyor. Bu sebeple tek takım insanlarda bu dişler hiç çıkmadan gömülü olarak kalabiliyor. Mahaline tam oturamadığından çürüyebiliyor, irin yapabiliyor. Tek fonksiyonu olmadığından da diş hekimleri çekip almayı seçim ediyorlar.
Görevleri yalnızca çiğnemek meydana gelmesine nazaran dişlerimizin içerisinde sinirler de vardır. Bu sinirler dişlerimizle alakalı acı, ağrı ve ısıyı beynimize iletirler. Başka Bir Deyişle dişimiz çürürse hudut tek sorun meydana geldiği ile alakalı beynimizi ikaz eder şayet nedense bu uyarıyı diş çürüdükten, iş işten geçtikten ek olarak sonra yapar, diş hekimleri de o dişi kurtarmak amaçlı öncesinde sinirini alırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir