Yürüyüş ve Yüzme Bele Çok İyi Geliyor

Yürüyüş ve Yüzme Bele Çok İyi Geliyor

Sun, omurga kırılmasının en sık sık sebebinin travma olduğunu, bilhassa trafik ilçeleri ardından sık sık olduğunu belirtti.

Omurgada kırılmasının, sırt ve belin birleştiği noktada oluştuğunu anlatan Sun, ”Ancak bu kırılma öbür kemiklerde olduğu benzeri ortadan değil, çökme halinde oluşuyor. Başka Bir Deyişle omurga yükseklik kaybına uğruyor. Yeniden el ve ayak kırılmalarında olduğu benzeri anlık tek ağrı oluşmaz. Fakat uzunca müddetli bel ve sırt ağrılarına ne sebeple olur” dedi.

Sabah uyandığında kuvvetli sırt ağrıları hayatını sürdüren ya da zaman içinde belinde ağırlık hissedenlerin kesinlikle doktora müracaat etmesi gerektiğini belirten Sun, şunları söyledi:

”Bu vaziyet yalnızca tutulma değil, senelerin getirdiği tek omurga kırılmasının da habercisi olabilmektedir. Fakat kırık kelimesi vatandaşları korkutmasın. Yükseklik kaybı halinde meydana gelen omurgada çökme kırılması, erken tanı edildiğinde kapalı formülle yapılmış olan pratik tek ameliyatla giderilebiliyor. Omurgada çökme kırılması senelerin tesiriyle meydana çıksa da vaktiyle alacağınız tek takım tedbirlerle bu vaziyetin önüne geçebilirsiniz.”

Omurga kırılmasının, gençlerde rastgele tek darbeye maruz kaldıktan sonra oluştuğunu anlatan Sun, şunları kaydetti:

”Ancak ortada yaş ve üstünde rastgele tek darbe hali olmaksızın da kırılmalar meydana gelebiliyor. Bilhassa bayanlarda menopoz çağında gerçekleşen kemik erimesi bu hale taban hazırlıyor. Birdenbire ayağa kalkmak, çabuk tek biçimde oturmak ya da uzunca zaman ayakta durmak dahi omurga kırılmasına ne sebeple olabiliyor. Vücudunuzu tek bardak olarak düşünün. Damla damla akan su bardağı dolduruyor. Nihai tek damla ise bardağın taşmasına ne sebeple oluyor. Bedende da benzer biçimde yıllar içinde kemiklerde meydana gelen deformasyonlar hapşırma ya da öksürme benzeri karın içi basıncını artıran küçük tek hareketle dahi omurgada çökme meydana getirebiliyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir