Yüzde görülen ağrı hudut sisteminden kaynaklanabilir

Yüzde görülen ağrı hudut sisteminden kaynaklanabilir

Memorial Hastanesi Beyin Hudut ve Omurilik Cerrahı Profesyonel. Dr. Gökhan Akdemir, yüzde meydana çıkan ağrıların bir bölümünün anlık surat ağrısı olarak malum ve bir beyin, hudut rahatsızlığı meydana gelen trigeminal nevraljiden kaynaklanabileceğini bildirdi.

‘Yüzdeki ağrılar diş ağrısı sanılabiliyor’

Akdemir, yaptığı açıklamada, yüzde meydana gelen ağrıların birçok sebebi olabileceğini, şikayetlerin çoğu süre diş ağrısıyla da karıştırılabildiğini ortaya koydu.

‘Yüzün ağrıyan tarafıyla yiyecek yememeye, gülmemeye ve bir birşey ısırmamaya itina gösterin’

Akdemir, “Yüzde meydana çıkan ağrıların bir bölümü beyin hudut rahatsızlığı meydana gelen trigeminal nevraljiden kaynaklanabilir. Bu sinirde meydana çıkan meselelerden meydana gelen ağrılar da yüzde, alında, çenede ve şakakta hissedilebilir” değerlendirmesinde bulunarak, şu verileri verdi:

“Yüzdeki ağrıların çoğunlukla üst ve aşağı çeneden kaynaklandığı sanılmaktadır. Bundan ötürü bazen hastalar diş doktorlarının itirazlarına nazaran ağrılarını sonlandırmak amaçlı dayanıklı dişlerini dahi çektirebilmektedir. Hastalığının kesinlikle sebebi bilinmemektedir. Ur, diş eti ve eklem hastalıkları, aşağı çenenin yüzdeki oynak yerinde görülen rahatsızlıklarla bazen de surat damarındaki hastalıklar ağrıya ne sebeple olabiliyor. Hastalığın belirtisi meydana gelen ağrılar, yiyecek yerken, konuşurken, tıraş olurken, gülerken, elma, armut benzeri meyvelerden kocaman bir ısırık alırken ya da yüzdeki bir bölüme dokunurken meydana çıkabilmektedir. Ağrıların yaşanma sıklığı seneler içerisinde çoğalarak ilerlemektedir. Hastalar yaşadıkları ağrıyı azaltmak amaçlı olası olduğunca yüzün ağrıyan tarafıyla yiyecek yememeye, gülmemeye ve bir birşey ısırmamaya itina gösterir. Her surat ağrısını trigeminal nevralji olarak düşünüp, sebebi bilinmiyor diye onay etmemek gerekir. Ağrının altında yatan bir sorun varsa, bunun kesinlikle bir profesyonel doktor aracılığıyla araştırılması ehemmiyet taşımaktadır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir